HUSLAB

Tutkimusohjekirjan etusivu. Hakemisto erikoisalan, nimen, lyhenteen tai tutkimusnumeron mukaan

Tulehduspesäkkeen gammakuvaus soluleimauksella (koko keho) (JN6PN)

7075 Pt-TulehLG

Tiedustelut

Isotooppilaboratorio Meilahti (09) 471 72554

Yhteyshenkilöt

lääkäri Aapo Ahonen: aapo.ahonenathus.fi / (09) 471 72569 / 050 427 0215 ja lääkäri Jukka Schildt: jukka.schildtathus.fi / 050 427 2011

Indikaatiot

Menetelmä soveltuu inflammaation ja infektioiden diagnostiikkaan, kuten abskessien paikantamiseen, epäselvän kuumeilun syyn selvitykseen. Metodi soveltuu myös esim. inflammatoristen suolistotautien levinneisyyden ja aktiivisuuden arvioimiseen.

Esivalmistelu

Ennen solujen leimausta on ilmoitettava leukosyyttien kokonaismäärä ja erittelylaskenta (diffi) sekä lasko (La).

Suoritus

111In-leimatut granulosyytit. Kuvaukset suoritetaan 24 tuntia ja tarvittaessa 48 tuntia kuluttua solujen injisoinnista. Abdominaalista tulehdusta epäiltäessä ensimmäinen kuvaus on 2-6 tunnin kuluttua injektiosta. Kuvauksen kesto on noin 1-1,5 tuntia.

99mTc-HMPAO-leimatut leukosyytit. Potilas kuvataan puolen tunnin ja noin 3 tunnin kuluttua solujen injisoinnista. Kuvauksen kesto on noin 0,5-1,5 tuntia.

Menetelmä

Tulehduspesäkkeen gammakuvauksessa käytetään joko indiumilla (111In) leimattuja granulosyyttejä tai 99mTc-HMPAO:lla leimattuja leukosyyttejä. Tutkimus suoritetaan potilaan omilla granulosyyteillä. Granulosyyttien määrä on oltava vähintään 1,5 x 109/L ja leukosyyttejä 3,0 x 109/L. Leimattavat solut erotetaan ensin gradienttisentrifugilla veren muista soluista ja leimauksen jälkeen ne injisoidaan takaisin verenkiertoon.

Tulokset valmiina

Gammakuvauksen jälkeisenä päivänä.

Tulkinta

Normaalisti aktiivisuutta todetaan maksassa, pernassa ja luuytimessä. Muualla näkyvä kertymä on poikkeavaa, jolloin mm. infektio ja inflammaatio voidaan paikantaa: tiloja ei ole mahdollisuutta erottaa toisistaan. Tuoreet traumat ja vuodot voivat aiheuttaa väärän positiivisen löydöksen. Kroonisissa infektioissa menetelmän herkkyys on alentunut. Usein on todettavissa epäspesifistä suoliaktiviteettia, jonka vuoksi abdominaalisissa tulehduksissa noudatetaan kahden kuvauksen periaatetta.

Vastaus sisältää kokokehokuvat, paikalliskuvat ja lausunnon.

Huomautuksia

Aikuiselle annettava aktiivisuus ja efektiivinen sädeannos sekä raskaana oleville ja imettäville erilliset ohjeet http://huslab.fi/ohjekirjan_liitteet/kfi/yleisohjeet Alle 18-vuotiaille erityistä harkintaa noudattaen.

Päivitetty 20.06.2011 / TK

Sivun alkuun