Tutkimusohjekirjan etusivu. Hakemisto erikoisalan, nimen, lyhenteen tai tutkimusnumeron mukaan
| 4038 | Bl-BAL-1 |
-Jorvin patologian laboratorio (09) 471 82670
-Hyvinkään patologian laboratorio (019)4587 4232
lääkäri Tom Böhling: tom.bohling
hus.fi / 050 427 1900
BAL-näytteen sytologinen tutkimus
Diffuusien interstitiellien keuhkosairauksien, epäselvien keuhkoinfektioiden ja keuhkojen perifeeristen maligniteettien selvittäminen.
Patologian laboratorioissa on erilaisia näytteen käsittelyohjeita. Tarkemmat näytteen käsittelyohjeet tulee kysyä näytteen vastaanottavasta patologian laboratoriosta.
Mikäli halutaan vain asbestikappaleiden kvantitoimista käytetään tutkimusnimikettä Bl-BAL-2 (4039).
Kaikissa patologian laboratorioissa tutkitaan BAL-näytteestä mm.: Solumorfologia ja suoritetaan erittelylaskenta: käyttäen MGG-ja papanicolaou-värjättyjä laseja. Akkreditoitu menetelmä.
ma - pe
Keuhkodiagnostiikkaan ja -sytologiaan riittävästi perehtynyt patologi tai vastuuhenkilön valtuuttama sairaalalääkäri antaa lausunnon perehdyttyään riittäviin esitietoihin ja tutkittuaan valmistetut näytteet tarvittaessa täydennettyinä lisätutkimuksilla. Lausuntoon kuuluu tekstiosa ja joissakin laboratorioissa myös taulukko-osa sekä SNOMED-koodiston mukainen patologisanatominen diagnoosi. Lausunnossa ilmoitetaan mahdollinen veri- tai epiteelisolukontaminaatio, kokonaissolukkuus, erittelylaskennan tulos, mahdolliset patogeenit ja soluatypia.
Päivitetty 23.11.2011 / KH