Tutkimusohjekirjan etusivu. Hakemisto erikoisalan, nimen, lyhenteen tai tutkimusnumeron mukaan
| 20769 | Li-CnAb |
Puh: 03-311 76559, Laboratoriokeskus, TAYS
TAYS, Neuronaaliset autova-lähete
Epäily paraneoplastisesta neurologisesta oireesta.
Tehdaspuhdas muoviputki 10 ml
Seerumin hemolyysi ja väärä säilytys haittaavat tulkintaa.
Ennen näytteen postitusta on varmistettava, että näyte on perillä Laboratoriokeskuksessa viimeistään viikon viimeisenä arkipäivänä. Jos näytteenotto tapahtuu loppuviikosta, säilytetään näyte pakastettuna lähetyspaikassa seuraavan viikon alkuun. Postin lisäksi näyte on mahdollista lähettää myös linja-autolla, jolloin tietoja näytteen noudosta Tampereen linja-autoasemalta antaa TAYS:n kuljetustoimisto, puh. 03-311 65621 tai 03-311 65520.
Immunohistokemia (likvorin reagointi humaanin hermokudoksen kanssa). Positiivisista näytteistä tehdään immunoblottaus. Alihankintana teetettävä tutkimus.
N. 2 kertaa kuukaudessa.
Tutkimuksesta annetaan lausunto. Luotettavan tulkinnan edellytyksenä on hyvä lähete ja edustava näyte. Immunohistokemian ollessa positiivinen löydöksen varmentaminen tapahtuu immunoblottauksella. Tulkinnan tekevät neuropatologi ja neuroimmunologi yhdessä.
Lähetteestä tulee ilmetä näytteenottoindikaatio ja kysymyksenasettelu, keskeiset tiedot anamneesista (esim. syöpäsairaudet), neurologisesta statuksesta ja lähete- tai työdiagnoosi. Tutkimus voidaan tehdä joko seerumista tai likvorista.
Seerumi näytteelle tehdään oma tutkimuspyyntö: S -CnAb (tutkimusnro 20768).
Päivitetty 28.03.2012 / MLS