HUSLAB

Tutkimusohjekirjan etusivu. Hakemisto erikoisalan, nimen, lyhenteen tai tutkimusnumeron mukaan

Kihomadot (Enterobius vermicularis)

2053 F -Enve-O

Tiedustelut

Parasitologian yksikkö, (09) 471 75992

Yhteyshenkilöt

lääkäri Päivi Tissari: paivi.tissariathus.fi / (09) 191 26295 / 050 427 0737 ja mikrobiologi Anne-Marie Kerttula: anne-marie.kerttulaathus.fi / 050 428 6601

Lähete

Bakteriologian tutkimukset

Indikaatiot

Kihomatoinfektion epäily. Perianaalikutina, epidemiologinen syy epäillä infektiota.

Näyte

Näyte otetaan aamulla välittömästi potilaan herättyä, ehdottomasti ennen pesulla käyntiä tai ulostamista. Keittosuolaliuokseen kastellulla pumpulitikulla hierotaan voimakkaasti potilaan perianaali-alueen poimuja ja työnnetään tikku lopuksi noin 0.5 cm peräaukkoon. Tikku laitetaan kierrekorkilliseen putkeen (esim. virtsanäyteputki), jossa on noin 2-3 ml keittosuolaa, ja joka lähetetään erillisessä muovipussissa laboratorioon. Näyte ei saa jäätyä kuljetuksen aikana.

jos näytteen lähettämisen ja tutkimisen välillä tulee olemaan pitkä viive, niin lehettävässä laboratoriossa voidaan näytteeseen lisätä muutama tippa formaliinia munien säilymiseksi.

Menetelmä

Mikroskopointi

Tekotiheys

Työpäivinä (ma-pe)

Tulokset valmiina

Kahden työpäivän aikana.

Tulkinta

Normaalisti negatiivinen. Löydöksistä annetaan lausunto.

Huomautuksia

Aikuiset kihomadot käyvät vain ajoittain peräaukon ympärillä munimassa, joten kihomatoinfektion osoittamiseksi suositellaan otettavaksi useita näytteitä, esim. 3 näytettä parin päivän välein.

Päivitetty 02.03.2011 / MR

Sivun alkuun