Tutkimusohjekirjan etusivu. Hakemisto erikoisalan, nimen, lyhenteen tai tutkimusnumeron mukaan
| 1258 | S -Disop |
Yhtyneet Medix Laboratoriot Oy, puh. (09) 525 6237.
lääkäri Janne Backman: janne.backman
hus.fi / (09) 471 73914 / (09) 471 73314
Näyte otetaan yleensä aamulla ennen seuraavaa lääkeannosta. Jos pyyntöä ei tehdä suoraan atk-järjestelmään, lähetteeseen tulee merkitä lääkkeen edellinen ottoajankohta ja annos sekä soveltuvin osin muu lääkitys.
Seerumiputki 5 ml
1 ml seerumia (minimi 0,5 ml). Ei suositella geeliputkea. Näyte säilytetään 2-3 vrk jääkaapissa, lähetys huoneenlämmössä. Pidempiaikainen säilytys pakastettuna ja tällöin lähetys pakastettuna.
Nestekromatografia-massaspektrometrinen (LC-MS). Alihankintana teetettävä tutkimus.
Kolme kertaa viikossa.
3-5 työpäivässä.
| kaikki | 6 - 18 | µmol/l |
Farmakokinetiikka: Huippupitoisuus saavutetaan 0.5 – 3 tunnissa. Puolet lääkeaineesta erittyy muuttumattomana virtsaan ja puolet metaboloituu maksassa. Eliminaation puoliintumisaika on 6 – 8 tuntia, mutta munuaisten vajaatoiminnassa ja sydäninfarktin yhteydessä se voi pidentyä yli 40 tuntiin.
Yhteisvaikutukset: Entsyymi-induktorit voivat pienentää seerumin disopyramidipitoisuutta. Disopyramidi voi aiheuttaa johtumishäiriöitä yhdessä beetasalpaajien, kalsiuminestäjien, digoksiinin ja kinidiinin kanssa. QT-aika voi pidentyä, jos disopyramidiä käytetään yhdessä mm. trisyklisten masennuslääkkeiden, amiodaronin, sotalolin tai hypokalemiaa aiheuttavien diureettien kanssa.
Toksisuus: Johtumishäiriöitä ja antikolinergisiä oireita voi esiintyä jo hoitoannoksilla.
Päivitetty 29.11.2011 / PN